Европейската комисия смята, че някои разпоредби от българския Закон за адвокатурата биха могли да представляват нарушение на предвидената в член 43 от Договора за ЕО свобода на установяване на адвокати и адвокатски дружества в България. Според ЕК някои разпоредби „изглежда нарушават и Директива 98/5/ЕО“ (това твърдя и аз), чиято цел е да улесни трайното практикуване на професията на адвокат в държава-членка, различна от държавата, в която е придобита правоспособността.
Комисията проучва по-конкретно следните аспекти:
– изискването за националност за получаване на правоспособност на български адвокат;
– факта, че адвокатите от Общността и българските адвокати не се ползват от еднакви права при извършването на дейността си;
– факта, че съществуват пречки пред установяването на адвокатски дружества от Общността в България;
– правилото, с което на адвокатите и адвокатските дружества от Общността се забранява да използват в България наименованията на адвокатските си дружества.
В нова процедура ЕК иска официално от България да промени данъчните си разпоредби, съгласно които доходи от български държавни, общински и корпоративни облигации са освободени от данък, докато за облигации от същия вид, издадени в чужбина, такова освобождаване не се предоставя. Комисията счита, че тези правила са несъвместими с Договора за ЕО, който гарантира свободното движение на капитали.