Комисията е приела съобщението „Приоритети на енергийната инфраструктура за 2020 г. и отвъд – Проект на интегрирана европейска енергийна мрежа”. Основните теми:
Електропреносните мрежи трябва да се подобрят и модернизират, за да посрещнат увеличеното търсене поради съществената промяна във веригата на стойността и енергийния микс. Електричеството, произведено от възобновяеми енергийни източници, се очаква да се удвои за периода 2007-2020. Необходимо е да се въведат нови технологии за пренос на високо напрежение и за съхраняване на електричество, които да поемат увеличаващото се количество електроенергия от ВЕИ.
Приоритетните проекти са:
1. Електропреносна мрежа в Северно море и свързване със Северна и Централна Европа.
2. Взаимно свързване на мрежите в Югозападна Европа, за да се поемат вятърните, хидро и фотоволтаичните проекти.
3. Изграждане на връзки в Централна и Югоизточна Европа.
4. Завършване на BEMIP (План за взаимно свързване на балтийския енергиен пазар).
Природният газ ще увеличава своето значение като допълнително гориво за производство на електричество. Необходими са диверсифицирано портфолио от физически източници на природен газ и напълно взаимосвързани, двупосочни газови мрежи.
Приоритетните проекти са:
1. Южния коридор за доставка на газ от Каспийския басейн, Централна Азия и Близкия изток към ЕС.
2. Свързване на Балтийско, Черно, Адриатическо и Егейско море по-конкретно чрез:
- въвеждането на BEMIP и
- Коридора север-юг в Централна и Югоизточна Европа.
3. Коридора север-юг в Западна Европа.
Развитието и модернизацията на системите за топлофикация и охлаждане следва да се насърчават приоритетно във всички по-големи агломерации.
Общо е необходимо да се инвестират около един трилион евро в енергийната система на ЕС за периода 2010-2020 г. Около 200 милиарда евро от тези инвестиции са необходими само за мрежите за пренос.
Един начин за постигнато на тази цел е чрез използването на регионални клъстери. Комисията също така предлага въвеждането на орган за контакти (на принципа „едно гише”) за проект от европейско значение, който служи за връзка между инвеститорите в проекта и съответните национални, регионални и местни власти. Ще се проучи възможността за въвеждане на краен срок за одобрение или отхвърляне на проектите. Комисията също така предлага приемането на насоки или законодателно предложение за подобряване на прозрачността и предвидимостта на процеса за всички страни.
По отношение на финансирането се предлагат следните мерки:
- Използване на частни източници чрез подобрено разпределение на разходите, включително чрез въвеждането на насоки или законодателно предложение за финансиоране на разходите при големи, технологично сложни и транс-гранични проекти.
- Комбиниране на съществуващи и иновативни финансови механизми, които са гъвкави и създадени с оглед на специфичните финансови рискове и нужди на проектите в различните етапи на тяхното развитие.